2020: Adapting, Listening and Learning

2020: Tilpasning, lytning og læring

Hej venner,

Tara her. Jeg tager et kort øjebliks pause for at reflektere, og jeg ville dele mine tanker med dig.

Pivotering med fokus på sundhed og sikkerhed

Det er et godt år siden indtil videre. marts virker som et helt liv siden. Begyndelsen af ​​COVID-19 tvang os til at dreje alle områder af vores liv, gav nye daglige udfordringer og skabte en enorm mængde af usikkerhed og angst. Vores tanker går til dem af jer i vores samfund, som er blevet direkte berørt af COVID-19. Vi står med dig.

Vi har virkelig sat pris på at læne os ind i vores samfund og dele daglige doser sødme for at løfte os alle sammen i denne tid. Tak for at lysne vores dage og være sammen med os. Vores mission er fortsat en kilde til inspiration og passion for os, og vores hold har gjort et utroligt stykke arbejde med at tilpasse sig nye måder at arbejde på for at sikre, at vi holdt en konstant forsyning af SmartSweets strømme på et tidspunkt, hvor sunde snacks betød mere end nogensinde.

Vi erkender dog, at vi alle bliver nødt til at navigere i den globale usikkerhed omkring COVID-19 i nogen tid fremover. Vi vil fortsætte med at forblive agile og tilpasse os alt, hvad fremtiden bringer med fokus på sundhed og sikkerhed for vores hold, der styrer alt, hvad vi gør. Det er en god ting, at innovation er i vores DNA, fordi det med sikkerhed er en tid til at blive kreativ for at finde måder at 'blive færdig' på, alt imens vi fokuserer på det, der er vigtigst - vores kollektive sundhed og velvære.

Vores handlinger vedrørende repræsentation og inklusivitet

2020 har også dukket op på hårde sandheder med hensyn til hvide privilegier og behovet for hårde samtaler og konkrete handlinger for at fremme inklusivitet og øge adgangen til muligheder. Hos SmartSweets mener vi, at alle skal kunne nyde alle livets områder frit [og have lige adgang til muligheder], uanset race, religion eller baggrund. 

Black Lives Matter-bevægelsen #Sorte liv betyder noget fungerede som en stærk katalysator i vores organisation. Det skubbede os til at spørge, hvad mere vi kan gøre for at skabe meningsfuld og varig forandring.

Vi ved, at vi ikke har alle svarene. Men vi er forpligtet til at lytte, lære og handle. Vi er forpligtet til at dele vores fremskridt med verden, så vi kan lære og bidrage til den udvikling og revolution, der er i gang.

Her er en kort oversigt over vores handlinger og næste trin vedrørende repræsentation og inklusivitet:

Hvad vi har GJORT:

I øjeblikket

  • Da Black Lives Matter-bevægelsen rejste sig i juni 2020, tog vi straks fat på problemerne og delte med vores samfund, hvad vi står for, og hvad vi er parate til at stå op for: Black Lives Matter.
  • Vi donerede til Black Lives Matter ( @blklivesmatter ) og NACCP ( @NACCP ), og underskrev andragender. LINK HER til andragender, der stadig har brug for vores hjælp.
  • Vi brugte ugen på at bruge vores platform til at dele uddannelsesressourcer med vores fællesskab. Det er nemt for mærker at lave et indlæg og derefter gå stille. Vi valgte at tage det et skridt videre og bruge vores digitale rækkevidde til at uddanne og dele det arbejde, vi var i gang med (handling frem for dyd, der signalerer hver gang.)
  • Og vi indså med det samme, at alt det ovenstående kun var begyndelsen. Vi påbegyndte en komplet revision af vores virksomhed og delte en repræsentations- og inklusionsundersøgelse med vores hold (internt team) for kritisk at reflektere over, hvad vi kan blive bedre til, de handlinger, der er nødvendige for at skabe det momentum, der vil drive meningsfuld og varig forandring
  • Det var med det samme tydeligt, at vi var nødsaget til at henvise til vores samfund som vores "Stamme", og dette er ikke længere en del af vores leksikon. Vi kalder vores samfund, hvad de altid har været - vores venner.
  • Og mens vi lærer og gør fremskridt, opfordrer vi hele vores hold til at uddybe deres viden og udvide deres perspektiv gennem vores R&I bogklub. Alle 50 af os læser og diskuterer i øjeblikket "White Fragility" af Robin DiAngelo.

Hvad er det NÆSTE:

Vi tager os tid til at lære og lytte og udvikler omhyggeligt en repræsentations- og inklusivitetsplan, der er meningsfuld og konstrueret til at drive kontinuerlig og varig forandring i SmartSweets og i det bredere samfund.

Sådan ser det ud:

SmartSweets inklusivitetsplan

Og - hvis der er noget vi gør ikke som du føler, at vi burde være, så kontakt os venligst! Vi læner os ind i mantraet "fremskridt over perfektion", og ved, at vi vil fortsætte med at have arbejde at gøre, mens vi stræber efter at blive bedre.

Så udfordrende som 2020 har været indtil videre, er jeg ekstraordinært taknemmelig for de erfaringer og muligheder for vækst og forandring, det giver os.

Her er til at læne sig op i ubehag og vækst - med en dosis (naturlig) sødme selvfølgelig!

Tara

Read more

The (naturally) sweet finishing touches are underway!

Den (naturligt) søde prikken over i'et er i gang!

Read more
2020: Adapting, Listening and Learning

2020: Tilpasning, lytning og læring

Read more